Jak ubierać dziecko w lecie?

 

            Kiedy słupki rtęci coraz śmielej wędrują do góry, grube zimowe kurtki, swetry i ciepłe kozaki pakujemy do pudeł, robiąc miejsce na lżejsze ubrania. Spędzamy coraz więcej czasu na zewnątrz, korzystając z uroków letniej pogody. To również świetna pora na regularne spacery na świeżym powietrzu z naszymi maluchami, które niosą za sobą mnóstwo korzyści dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Jak zatem ubierać dziecko podczas letnich spacerów?

 

Złota zasada

 

            Wraz z przyjściem na świat, malutki człowieczek musi wykształcić w sobie nowe mechanizmy i nauczyć się wielu rzeczy. Tuż po narodzeniu jego ośrodek termoregulacyjny nie działa tak jak powinien, dlatego to do rodziców należy dbanie o optymalną temperaturę ciała maluszka. W pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko stopniowo przyzwyczaja się do zmian temperatury, warto ubierać mu jedną warstwę więcej. Jeśli sami chodzimy w podkoszulku z krótkim rękawem i długich spodniach, to dziecku możemy założyć oprócz zwykłych body i spodenek cienką bluzeczkę z długim rękawkiem. Chcąc skontrolować czy jest mu wystarczająco ciepło, wystarczy sprawdzić temperaturę na jego karku (nie na rączkach, które mogą być zimne) jeśli jest chłodny, można go dodatkowo okryć kocykiem. Złota zasada mówi, by ubierać dziecko tak jak dorosłego i pora roku nie robi tutaj różnicy.

 

Co z tą czapeczką?

 

            Dla naszych mam i babć czapeczka była obowiązkowym wyposażeniem każdego dziecka, nie tylko podczas spaceru. Kiedy utrzymanie stałej temperatury w całym mieszkaniu czy domu, w którym pojawił się nowy członek stanowiło nie lada wyzwanie, zdecydowanie łatwiej było ubrać dziecku czapkę i mieć pewność, że nie będzie mu zimno. W dzisiejszych czasach nie zaleca się w ogóle zakładania niemowlęciu czapki w domu – jedynym wyjątkiem jest tutaj czas po kąpieli, kiedy temperatura w łazience znacząco różni się od tej w pokoju,  w którym przebywa dziecko. Wtedy może mieć na główce czapeczkę, ale nie dłużej niż 15-30 minut. Zgodnie z zaleceniami pediatrów podczas letnich spacerów, z czapeczki można zrezygnować kiedy temperatura przewyższa 20 stopni Celsjusza, jest bezwietrzna pogoda,  a dziecko przebywa głównie w gondoli. Jeśli temperatura spada poniżej 15 stopni lub też sami czujemy, że powinniśmy założyć czapkę, powinniśmy ją ubrać także dziecku. Jednak nie tylko chłodniejszy dzień czy wiatr przemawiają za tym, by maluch miał na głowie czapkę. Kiedy na zewnątrz ciepło i świeci słońce, głowę naszych pociech powinny ochraniać odpowiednie nakrycia – wykonane z przewiewnych materiałów lekkie kapelusiki lub czapki z daszkiem, które zapewnią skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

 

O czym należy pamiętać podczas letnich spacerów z dzieckiem?

 

            Wybierając się na letni spacer z niemowlakiem, pod żadnym pozorem nie można nakrywać gondoli kocykiem, pieluchą ani żadną inną rzeczą. Niemowlaki i noworodki muszą mieć dostęp do powietrza i zapewnioną jego odpowiednią cyrkulację, co uniemożliwia zakrywanie budki. Należy pamiętać, że przegrzewanie jest znacznie bardziej niebezpieczne od wychłodzenia – obniża odporność, a w skrajnych przypadkach (u niemowląt) może prowadzić nawet do śmierci łóżeczkowej. Niemowlaki i maluchy niekorzystające z toalety noszą jeszcze pieluszki i pampersy, które również są dodatkową warstwą materiału, na co warto zwrócić uwagę planując wyjście na spacer i komponowanie odpowiedniego stroju. Większe i bardziej ruchliwe dzieciaki, które nie potrafią usiedzieć długo w jednym miejscu powinny być nawet lżej ubrane niż ich opiekunowie – przynajmniej na czas wysiłku, by uniknąć przegrzania. Ponadto należy zadbać o odpowiednią ochronę delikatnej skóry dzieci i zaaplikować odpowiedni krem z filtrem przed wyjściem na słońce. Mając na uwadze powyższe wskazówki wystarczy już tylko wyruszyć w drogę i cieszyć się spacerem!