Na co zwracać uwagę planując urlop z dzieckiem?

 

            Wakacje to wyjątkowy czas, którego z utęsknieniem wypatrują nie tylko dzieci spragnione beztroskiej zabawy, ale i ich rodzice, którym po wielu miesiącach ciężkiej pracy należy się odpoczynek. Niektórzy planują go z dużym wyprzedzeniem, inni zdają się na oferty last minute, a jeszcze inni lubią spontaniczne wypady z dnia na dzień. O ile planowanie wakacyjnego urlopu we dwoje, lub w gronie dorosłych nie stanowi większego wyzwania, o tyle podróż z dziećmi powinna być bardziej szczegółowo zaplanowana i zorganizowana. Na co zwracać uwagę planując urlop z dzieckiem, aby zarówno rodzice jak i ich pociechy w pełni skorzystały z uroków wakacyjnego wyjazdu?

 

Wybór dogodnego miejsca dla całej rodziny

 

            Niezależnie od tego czy wybieramy się z rodziną nad morze czy w góry, rzeczą kluczową jest wybór odpowiedniego miejsca noclegowego, gdzie cała rodzina będzie mogła wypocząć w komfortowych warunkach. To czy zdecydujemy się na pięciogwiazdkowy hotel tłumnie odwiedzany przez turystów, wynajęcie pokoju w rodzinnym gospodarstwie agroturystycznym czy całego domku, zależy od indywidualnych upodobań i preferencji rodziny. Istotną rolę odgrywa tutaj również dostosowanie przestrzeni do potrzeb najmłodszych wczasowiczów, o których komfort chcemy zatroszczyć się także na wymarzonych wakacjach.

 

Atrakcje dla maluchów

 

            Żeby czas spędzony podczas urlopu przyjemnie różnił się od tych dni w domu, warto rozejrzeć się za takim noclegiem, który w pakiecie ma ciekawą ofertę zabaw i rozrywek dla dzieci. Opieka animatora, zabawa w gronie rówieśników przy muzyce czy ciekawe warsztaty, pozwolą rodzicom na wypicie ciepłej kawy, spokojne zjedzenie posiłku i chwilę relaksu bez rozbrykanych i niezwykle ruchliwych pociech, które nie potrafią usiedzieć za długo w jednym miejscu. Sala zabaw i płytszy basen dla dzieci będą dodatkową atrakcją, która z pewnością szybko nie znudzi się nawet najbardziej wymagającym dzieciakom. Jeśli w wybranym przez nas miejscu organizowane są wieczorne dancingi lub potańcówki pod gołym niebem, warto upewnić się, że nasz rodzinny pokój znajduje się na tyle daleko, by głośne dźwięki do niego nie docierały i nie zaburzały spokojnego snu rodziców i ich pociech.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

            Chcąc w pełni cieszyć się z rodzinnego urlopu w czasie wakacji, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie naszych dzieci. Dlatego wybierając wczasy nad morzem, starajmy się poszukać kurortów nad piaszczystymi plażami o łagodnym zboczu, co zdecydowanie umili i ułatwi nam plażowanie. Nie pozwalajmy dzieciom oddalać się zbyt daleko od rodziców czy opiekunów i starajmy się mieć je cały czas na oku, niezależnie od tego gdzie przebywamy. Przed planowanym wyjazdem warto również zajrzeć do książeczki szczepień lub skonsultować się z pediatrą – szczepienia są niezwykle ważne i pomagają uchronić nie tylko nas, ale i nasze dzieci przed poważnymi chorobami i są szczególnie istotne, kiedy celem naszego wyjazdu jest inny kontynent.  

 

O czym nie można zapominać podczas urlopu z dziećmi?

 

            Pierwszą rzeczą jakiej nie może zabraknąć w wakacyjnym wyposażeniu podczas rodzinnego wyjazdu, są nieocenione kremy z filtrem. Starajmy się wybierać filtry mineralne, które zapewniają odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Dbajmy o odpowiednie nawodnienie w czasie przebywania na świeżym powietrzu i lekkie, przewiewne nakrycie głowy, kiedy świeci ostre słońce. Jeśli wybraliśmy urlop nad morzem, szczególnie dzieciom mogą przydać się specjalne buty do wody. Zatroszczą się o bezpieczeństwo najmłodszych, chroniąc ich stopy przed kamieniami, skaleczeniami, otarciami i podwodną roślinnością, która może płatać nieprzyjemne i bolesne figle. W czasie wypadu w góry, warto zaopatrzyć się w cieplejsze ubrania, odpowiednio dobrane i wygodne buty jak również praktyczną pelerynę przeciwdeszczową. Mając w swoim towarzystwie i młodszych turystów, których piesze wędrówki mogą porządnie wymęczyć, z pewnością przyda się solidny wózek lub mocne nosidło. Oba te praktyczne akcesoria pozwolą odciążyć ręce i zadbają o wygodę maluszków. Na koniec wystarczy pozwolić sobie i dzieciom na nieco szaleństwa, więcej luzu i swobody, a z pewnością będzie to niezapomniany i mile wspominany wyjazd w rodzinnym gronie!