Moment, w którym widzimy jak nasza pociecha zaczyna raczkować to chwila, której nie sposób zapomnieć. Szybko jednak zdajemy sobie sprawę z tego jak wiele niebezpieczeństw czyha na malucha w naszych wnętrzach. Warto więc zadbać o prawidłowe zabezpieczenie domu przed dzieckiem.

Przede wszystkim upewnijmy się, że w każdym pomieszczeniu rogi mebli są osłonięte odpowiednimi nakładkami. Dzięki temu maluch nie uderzy się o ostre kanty. Zabezpieczenie domu przed dzieckiem nie będzie kompletne jeśli nie zadbamy o zasłonięcie gniazdek elektrycznych zaślepkami oraz ukrycie kabli za meblami. Z niższych półek i regałów pozbądźmy się wszelkich figurek i drobiazgów, które mogą łatwo się rozbić, a także ciężkich przedmiotów, które mogą spaść na dziecko, np. książek. Na ten czas warto także zrezygnować z używania obrusów - jedno pociągnięcia naszej pociechy wystarczy by zawartość całego stołu znalazła się na podłodze. Wszelkie kwiaty i rośliny umieśćmy na bezpiecznej wysokości - tak, by dziecko nie zjadło z nich ziemi.

Koniecznie zwróćmy uwagę także na przestrzeń kuchenną - niebezpieczne przedmioty takie jak detergenty, leki, zapałki czy foliowe siatki trzymajmy w górnych szafkach lub zamykanych na klucz szufladach. Zabezpieczmy także kuchenkę gazową lub wymieńmy ją na model indukcyjny. Z kolei naczynia, z którymi do czynienia będzie mieć dziecko powinny być wykonane z lekkich i przyjaznych materiałów, np. tworzyw sztucznych.

zabezpieczeniu domu przed dzieckiem bardzo przydatne są bramki - warto nimi odgrodzić zarówno wejście, jak i zejście ze schodów. Możemy je również zastosować w wejściach do pomieszczeń szczególnie niebezpiecznych dla dziecka, np. kuchni czy domowej siłowni.Zabezpieczenia warto także zamontować na oknach i drzwiach balkonowych - będą uchylać się jedynie na kilka centymetrów, więc dziecko nie wypadnie.

Szczególną uwagę zwróćmy także na miejsce w którym maluch śpi - jego łóżeczko powinno mieć oczywiście barierki, jednak jeżeli drzemkę odbywa w większym łóżku, zamontujmy na nim zabezpieczenia, które uchronią go przed niechcianym upadkiem